Když jsem byla malá, jídlo pro mě bylo spíš za trest. Ve školce mě nutili jíst, doma vařili oblíbená jídla, abych něco snědla a k tomu jsem od malička sportovala. Problémy s váhou mi začaly v dospívání, jako je to u většiny holek. Přicházely chutě na sladké, na slané, na mekáč. A tak začal můj nekonečný boj sama se sebou a s tím, jak vypadám. Chtěla jsem hlavně zhubnout.
Předem musím říct, že jsem do svých 22 let stále dělala aktivně nějaký sport, takže do té doby jsem třeba byla trochu oplácaná, ale nikdy tlustá. Tělocvik na pajďáku mi posléze taky dost pomohl zůstat v pohybu, ale v momentě, kdy jsem školu skončila a začala full time pracovat, začala jsem mít opravdové problémy.

Váha rostla, hmota se měnila a já se musela začít opravdu hlídat. To, co jím najednou nebylo něco, co si užívám, ale něco, čeho se bojím a s čím do určité míry zápasím. Můžu si tohle dát večer? Není v tom moc kalorií? Jsem už tlustá nebo si tak jenom přijdu?
Proč nemůžu zhubnout?
Problém začínal být více v tom, jak jsem nad tím vším přemýšlela než v tom, co jsem jedla a jak jsem se hýbala. Pořád dokola jsem slyšela o tom, jak je psychika nejdůležitější a dokud nejsi v pohodě, tak prostě pořádných výsledků nedosáhneš. Až v posledních 4 měsících jsem zjistila, jak strašně moc pravdy na tom je.

Pokusů o pravidelné cvičení, vyváženou zdravou stravu vs. nějaké to cheatování, bylo v mém životě za těch pár let opravdu nespočet. Tenhle článek vlastně hodně souvisí s tím posledním, který jsem psala: Sebeláska. Proč je důležitá?
A zase ta sebeláska
Dokud nenajdete důvod toho, proč to děláte a pravý důvod toho, proč to vlastně chcete, nemůžete se dostat do cíle. Je to jakoby běžec neznal svoje možnosti a schopnosti a snažil se uběhnout maraton.
Ten zlom, který u mě přišel v poznání sama sebe, mi pomohl nastartovat i změnu postavy a životního stylu, protože mi došlo, že to není o tom zhubnout, ale být zdravá a spokojená sama se sebou. Začala jsem brát vitamíny, příjmat v potravě správné živiny, jíst pravidelně. Večeřet zdravě a o víkendu jsem si dovolila občas podvádět.
Netvrdím, že to je životní styl pro každého. Tohle je opravdu hrozně individuální a vy sami musíte najít tu rovnováhu, kterou vaše tělo chce. Pochopit, že ho máte jen jedno a jak moc mu ubližujete tím, že se o něj nestaráte a nepřemýšlíte o příjmech a výdeji energie.
Jak cvičit
Já osobně mám pohyb 5x až 6x do týdne, ale jsou i týdny, kdy se hecnu třeba jen 3x. Už ale vím, že méně je prostě málo, ale někdy zase potřebuju víc relax, tak mi ty 3 tréninky v týdnu prostě stačí. Dodává mi to i určitou rozmanitost a zamezuje stereotypu.
Většinou jdu 3x až 4x v týdnu do fitka, kde jedu silový trénink a závěrečné kardio. Tj. při fitku 3x/týden celé tělo a 3 – 4 km volně na páse. Když jdu do fitka 4x za týden, dělím si to na partie a jedu trénink A a B, abych se nepřetrénovala. K tomu pak jdu tak 2x běhat. Když mám čas a jsem dobře naladěná, běhám okolo 10 km, když se mi běží hůř tak cca 8 km.

Zase, neříkám, že je to takhle pro káždého ideální, ale mně to vyhovuje a dělá mi to dobře. 🙂 Funguje to a je to pro mě dlouhodobě udržitelné. Je blbost nasadit si trénink, který nemůžete dlouhodobě zvládat, vede to akorát k opakovaným koncům a začátkům. Jsem toho živoucím důkazem. 😀
Jak jíst
Nejsem výživový poradce, ale o stravu se zajímám už dlouho a ráda hledám inspiraci a zkouším nové věci. K snídani si dovolím většinou cokoliv, ale já mám celkem ráda zdravé jídlo, takže mi to nedělá zase takový problém. Snídaně často dávám na instagram, takže kdo mě sleduje, asi má celkem představu, co jím. 🙂 Chtěli byste článek o snídaních?

Obědy chodím většinou s kolegy do restaurace a snažím se přemýšlet nad tím, co si vybírám. Smažené mi nedělá moc dobře, takže tomu se v zásadě vyhýbám a dám si ho opravdu jen výjimečně. A večeře řeším hodně. Většinou si dělám saláty nebo si peču zeleninu, ryby, grilované sýry se zeleninou, tofu se zeleninou atd. Zase je to hodně o tom, co máte rádi, dělá vašemu tělu dobře a navečer ideálně pořešit i energetickou hodnotu.
Nepiju proteiny, nepiju koktejly, neberu prášky na hubnutí ani jiné chemické sr**ky. Jediné, co beru jsou vitamíny na vlasy, nehty a kůži. Magnesium a před tréninkem přírodní spalovač. Na klouby doporučuji Alavis. Dodržuji poctivě pitný režim a jednou za čas se nerozpakuju objednat si pizzu nebo burger. 🙂 Najdete si ten balanc a hlavně poslouchejte svoje tělo. Pokud vám něco dělá dobře a necítíte se po tom zle, není vám těžko, nejste nafouklí, unavení, pak je to pravděpodobně pro vaše tělo dobré. Tím se řídím já.

Kolik jsem zhubla
Tak a teď už k těm vysněným číslům. Za necelé 4 měsíce jsem zhubla 7 kg. Viscelární tuk, tedy ten co obaluje orgány a když je ho moc, je nebezpečný, jsem srazila z 6 na 4. Metabolický věk z 29 na 24. Z 29,3% tělesného tuku na 24%. Přičemž svalová hmota šla ze 40 kg na 41kg z celkové váhy.
Proč se před hubnutím změřit
I když vám bude připadat, že na kila nehubnete, důležitý ukazatel jsou právě tělesné míry. A to proto, že svaly jsou mnohem těžší než tuk. Fotky jsem fotila bez zatínání svalů, zatahování břicha apod. Prostě realisticky. Za fotky před se trochu stydím, ale co bych pro vás neudělala. 😀

Můj úbytek v cm po necelých 4 měsících
- Hrudník pod prsy: – 5cm
- Pas: – 8 cm
- Břicho: – 12 cm
- Paže/biceps: – 3 cm
- Zadek: – 8 cm
- Stehno: – 7 cm


Co dál?
S výsledky jsem zatím opravdu spokojená, ale moje cesta tím rozhodně nekončí, naopak začíná. Musím říct, že po dlouhé době mám pocit, že to co dělám, dělám správně a takhle přesně chci pokračovat a žít. Každý den cítím, jak se zlepšuji, moje tělo sílí a svaly si zvykají. Každý běh si užívám mnohem víc a poprvé v životě se nemusím do ničeho nutit, ale opravdu mě to baví a chci. Všechno začíná a končí v hlavě. Je to tak, i když to někomu přijde jako klišé.
Kdyby vás cokoliv zajímalo, nebojte se zeptat, klidně i soukromě ve zprávě na insta nebo facebooku. Budu ráda, když někomu pomůžu, dodám motivaci nebo třeba navedu správným směrem. 🙂
Mějte se krásně a mějte se rádi!
Děkuji za přečtení 🙂