Účty na sociálních sítích jsou jako koncentrovaný shluk nesourodých typů lidí, kteří by na sebe v reálném světě pravděpodobně těžko narazili, ale díky sockám se mohou „potkávat“ denně. Je to dobře nebo ne? Poslední dobou o tomto tématu hodně přemýšlím a často narážím na rozličné názory svého okolí.
Přišly mi dotazy, jestli se nestydím za fotky, co sdílím. Ne. Protože kdybych se za ně styděla, tak je nesdílím na veřejná média. Tohle není výzkum ani žádné dogma, jen můj pohled na věc a možná i pár otázek na vás, jak to vlastně vidíte vy.
Followeři a exoti
Asi první věc, o které v poslední době nejvíc přemýšlím, jsou typy lidí, nebo určité vzorce chování na sociálních sítích. Někdo nadšeně sdílí každou „hovadinu“, kterou vyfotí a někdo naopak zůstává v pozadí se soukromým či prázdným profilem a jen projíždí a hodnotí. To jsou samozřejmě dva extrémy, a pak jsou lidi mezi tím.
Nemyslím si, že by jedna z těch variant byla špatná. Důležité je si uvědomit, že sociální sítě jsou tu pro nás jako nástroj a je jen na nás, jak ho použijeme a jestli pro nás bude fungovat správně nebo ne. Takže ať už spamuji svým štěňátkem, dortem ze Světozoru nebo oslavou narozenin mojí babičky, či se držím prohlížení a lajkování fotek ostatních, je to jen na mně. Stejně tak jako je na lidech, kteří klikli na follow, aby klikli i na unfollow. Protože to jde. Věděli jste to? 🙂
Trendy v online světě
A tady se pomalu dostáváme k tomu, k čemu mohou být sociální média použita. Je v pořádku šířit nějaký trend, určit, že je to trend, vnímat ho jako nějaký vzorec chování společnosti? Je v pořádku špulit silikonové zadky a botoxem nafouknuté rty? Je ok ukazovat vyretušované fotky bez jediné vady na kráse, bez oné přirozenosti? A zároveň prosazovat veganství a kovová brčka?
Boj o dokonalost
Tenhle pomyslný boj o to, být perfektní, podobat se někomu… ten je tu s námi odjakživa a speciálně ženy a dívky mají tendenci se neustále s někým srovnávat a snažit se vypadat jako někdo… Pojďme se nad tím zamyslet trochu hlouběji, bez názorů okolí. Proč chci vypadat jako ona? Co mi to přinese? Mám k tomu vůbec důvod? Nejsem spokojená sama se sebou. Musí to být nutně špatné, že mě někdo motivuje posouvat se dál a vyzývat sama sebe? Asi ne. Tedy aspoň v základu. Problém nastává v interpretaci.
Inspiruji nebo provokuji
Já osobně mám poslední dobou pocit, že existují lidé, kteří se snaží svými příspěvky na sociální sítě za každou cenu ukázat, jak dobře se mají, co vše vlastní a snaží se dokázat ostatním o jak moc jsou lepší. A bohužel díky pár dokumentům na Netflixu jsem zjistila, že se nemýlím a takoví lidé opravdu existují. A bohžel… není to jen pocit. Je to cílené ukazování toho, o jak moc víc se cítí navýši. Směšné, nemyslíte?
Pak jsou tu ale lidé, kteří ukazují svou krásu, své úspěchy, výtvory, práci nebo dosažené cíle s motivem ukázat ostatním, že to jde a že sny se plní. Když se člověk snaží, je možné, dokázat zdánlivě nemožné. A tady se zastavím. Položte si otázku…
Koho na sociálních sítích sleduji a proč? Co mi to přináší?
Jsou to VAŠE sociální sítě
Pak přichází to důležité uvědomění. Jsou to vaše sociální sítě. Je to váš instagram, je to váš facebook, váš twitter atd. Sledujte jen to, co vám přináší pozitivní myšlenky, nápady a inspiraci. Sledujte to, co váš život ovlivňuje pozitivním způsobem a naopak se zbavte účtů, u kterých kroutíte hlavou, které přejíždíte s úšklebkem, které vás otravují stále stejnými fotkami. Smějete se jim a říkáte si „proč?“. Ano, klidně i ten můj. 🙂 A já se nebudu zlobit, protože o tom to je.
Možnost volby
Stejně tak, jako si můžete určit, koho sledujete a koho sledovat nechcete, existuje i možnost sdílet co vás napadne. Pokud chcete ukázat nový boty, auto, přítele, dítě, svatbu, novej job nebo nový prsa, ukažte to. Ukažte to, když jste si jistí, že to je něco, co byste beze studu prezentovali i na pracovním pohovoru, kde si vaše sociální sítě už dávno projeli. Věřte tomu.
Pokud už sdílíte, stůjte si za tím obsahem. Protože ať už to víte nebo ne, to, co přidáte kamkoliv veřejně, už nikdy nezmizí. Ani když to smažete. Stejně jako fotky poslané v konverzaci online, ale o tom zase jindy.
Filtrujte a užívejte
Projela jsem si hejtování, závist, focení a točení totálního bizáru jen kvůli více lajkům a sledování. Viděla jsem profily krásné a inspirativní i umělé a neupřímné. Došla jsem k závěru, který zní na první pohled logicky, ale stejně s tím má spousta lidí problém. Sledujte to, co opravdu chcete a má to pro vás přínos a sdílejte jen to, co chcete, aby jiní viděli.
Jste na sociálních sítích? Jste aktivní? Podělte se semnou o své názory. Fakt mě to zajímá. 🙂